Квантові обчислення, мікроскопічні роботи, «неупереджений» штучний інтелект, вільний від людських забобонів, а також повсюдне застосування технологій криптографії та блокчейна. Саме ці п’ять напрямків, на думку аналітиків компанії IBM, дозволять людству до 2023 року зробити потужний ривок у розвитку обчислювальної техніки, «які перевершать всі, що ми бачили раніше». Очікують нас зміни не тільки у бізнесі, а й суспільство в цілому, вважають аналітики IBM.
Квантові обчислення будуть використовуватися повсюдно — для вирішення завдань, які раніше здавалися нерозв’язними. Причому побудова алгоритмів на основі квантових обчислень буде затребуване в самих різних областях. Диплом спеціаліста з обчислювальної техніки буде неповноцінним без знань в області квантових обчислень, відзначають в IBM. Сама предметна область стане загальноприйнятою і доступною до вивчення. Крім того, ці обчислення дозволять розробникам вирішувати проблеми, які до цього вважалися нерозв’язними.
Продовжать розвиватися і технології штучного інтелекту. Фахівці IBM вже зараз працюють над тим, щоб виключити з алгоритмів навчання ШІ дані, які не вільні від расових, гендерних та ідеологічних упереджень. Використання цього підходу дозволить створити «об’єктивний» штучний інтелект, який не сприятиме поширенню нерівності. Його поява призведе до якісної ривка в області навчання інших систем штучного інтелекту, впевнені в IBM.
Дві технології найближчого майбутнього будуть пов’язані з криптографією і блокчейном. Перші — крихітні криптографічні «якоря», тобто мітки, якими будуть забезпечуватися різні товари. З їх допомогою споживачі зможуть простежити весь шлях товару, від його виробництва до моменту продажу. Таким чином, ця технологія змінить області бізнесу, які тісно пов’язані з безпекою харчових продуктів, ідентифікацією підробок і ринком предметів розкоші. Друга технологія — криптографія на решітках, новий підхід до побудови алгоритмів шифрування. Складність злому таких алгоритмів дуже велика, тому ця технологія може використовуватися для захисту цінних даних від хакерів.
І, нарешті, п’яте — технологія на основі штучного інтелекту і мікроскопічних роботів, розсипаних в океані, які разом зможуть стежити за чистотою одного з найцінніших ресурсів на землі — океанічних вод. Крихітні мікророботи зможуть збирати інформацію про пересування планктону, що допоможе робити прогнози на основі його поведінки, також справлятися з забрудненням океану, наприклад, від розливів нафти.