Успішний новатор: 6 правил життя Ілона Маска

0
609

Статки бізнесмена оцінюються в $20 млрд, але підприємець зосереджується не на примноженні капіталу, а на глобальних цілях.

Народжений в Південній Африці американський підприємець Ілон Маск, безсумнівно, одна з найяскравіших особистостей сучасності. Він захистив докторську дисертацію в галузі енергетики в Стенфордському університеті й знаходиться в постійному пошуку ідей, які радикально змінять якість життя всього людства. Йому вдалося заснувати цілих три компанії-«мільярдери», а його власні статки, за оцінками Forbes, в грудні 2017 року склали $20 млрд. Однак Ілон Маск не надає великого значення грошам, зосереджуючись на глобальних цілях.

Серед книг, які вплинули на формування особистості найбільше, поряд з біографіями Бенджаміна Франкліна, Альберта Айнштайна і Говарда Г’юза, Маск називає «Володаря перстенів» Толкіна і наукову фантастику Айзека Азімова. А на питання, як він навчився будувати ракети, відповідає: «Я багато читав».

Критика важливіша за компліменти

Шукайте критику. Спочатку її складно сприймати конструктивно, проте, в довгостроковій перспективі вона веде до значних поліпшень. Компліменти викликають почуття задоволення та розслаблюють, в той час, як критика змушує рухатися вперед.

Критика веде до значних поліпшень. recode.net

«Коли я обговорюю з ким-небудь Tesla Model S, до прикладу, мене, перш за все, цікавить, що людям не подобається в автомобілі, а не те, що їм припало до душі, ― ділиться досвідом Маск.

Коли мої друзі отримують зразки продукції, я також перш за все прошу висловити зауваження».

Виходьте з того, що початково ви помиляєтеся. Ваша мета ― помилятися менше. 

Кидайте виклик реальності, вникаючи в саму суть речей

«Ви не зможете вирішити проблему, застосовуючи те саме мислення, що її створило», ― сказав Айнштайн. Ілон Маск дотримується аналогічного принципу. Люди звикли вважати, що акумуляторні батареї дорогі, тільки тому, що так було завжди. Проте, розібравши батарею на базові компоненти ― кобальт, нікель, алюміній, вуглець, полімери ― Ілон Маск створив власні акумулятори, виробництво яких дешевше.

Кинувши виклик звичному порядку речей, він зміг здійснити прорив

Завжди сумнівайтеся, коли вам кажуть: «Це так і не інакше, тому, що завжди було саме так». Порушуйте статус-кво. Ставте складні питання. Розкладіть проблему на складові і докопайтеся до істини. Питання «чому?» має стати вашим улюбленим.

Розберіть проблему на складові частини, так ви дістанетеся істини.

Зосередьтеся на головному, відкинувши другорядне

Ілон Маск не єдиний мільярдер, переконаний в силі концентрації на головному. Ворен Баффет мав знаменитий not-to-do list (перелік, чого НЕ робити), Стів Джобс любить повторювати, що вирішити, чого НЕ робити, не менш важливо, ніж вирішити, що робити, а Марк Цукерберг якось сказав: «Я не прийму жодної ідеї, якщо вона не веде до збільшення кількості користувачів Facebook». Ілон Маск дотримується аналогічних принципів. Його пріоритет ― доведення продукту до досконалості.

Пріоритет ― доведення продукту до досконалості. Thoughts on Liberty

На відміну від багатьох компаній, які інвестують в маркетинг більше, ніж в розробку, Маск вважає за краще створити дійсно неймовірний продукт і мінімально його рекламувати.

«У Tesla ми ніколи не витрачали грошей на рекламу, ― розповідає підприємець. ― Ми інвестуємо у виробництво, дизайн, технології, дослідження, щоби створити найліпший автомобіль усіх часів. Ми не будемо витрачати гроші на те, що не призводить до поліпшення».

Розставте пріоритети, зосередьтеся на тому, що має першочергове значення, й ігноруйте все інше.

Не виключайте можливості «провалу» та майте на цей випадок «план Б»

Бездіяльність, у більшості випадків, викликана страхом зазнати фіаско. Боячись невдач і відмов, ми не намагаємося отримати роботу своєї мрії, не знайомимося з людиною, симпатичною нам, не засновуємо власний бізнес.

Якщо основною місією компанії є освоєння космосу, то вірогідність «провалу» вельми висока. Однак Маск не відмовився від своєї ідеї й створив для Space X план на випадок непередбачених обставин.

Ілон Маск на десять років відмовився від зарплати на користь Tesla

«Якщо нам не вдасться успішно запустити ракету, витративши менше $100 млн, ми вирішили припинити діяльність компанії, ― розповідає Маск.  ― Цієї суми достатньо для трьох спроб».

Власне, так і вийшло. Перша невдала спроба коштувала $30 млн, друга, вартістю в $60 млн, також не принесла бажаного результату, а третя ― остання ― виявилася вдалою і принесла контракт з NASA на $1,6 млрд.

Прийміть можливість провалу як належне, майте «план Б» і не бійтеся. Якщо ви не зазнали жодної невдачі, значить ви недостатньо інноваційні.

Візуалізуйте й «проживіть» найгірший з можливих сценаріїв

Ілон Маск вирішив стати підприємцем у віці 17 років і змусив себе жити за $1 долар на день, харчуючись переважно хот-догами і апельсинами. Він не був бідним, але зробив це щоб зрозуміти чи зможе вижити, будучи істотно обмеженим у фінансах. Експеримент пройшов вдало. «Я зрозумів, що якщо долара на день мені досить на прожиття, то, принаймні, я завжди зумію заробити $30 на місяць на їжу», ― розсудив майбутній мільярдер.

Не обмежуйтеся виключно особистими інтересами

Більшість з нас шукає цікаву, стабільну роботу з можливостями для саморозвитку, хорошим доходом, бонусами і соцпакетом. Та чи запитуємо ми, як наша робота змінить світ на краще? Чи думаємо ми про завтрашній день?

Покинувши PayPal, Маск зайнявся вирішенням проблем людства. My Broadband

Ілон Маск не шукав спосіб заробити гроші. Покинувши PayPal, він поставив собі за мету зробити свій внесок у вирішення глобальних проблем людства. В інтерв’ю він ніколи не говорить про прибутковість проектів, а лише про вплив, який розвиток передових технологій потенційно матиме на майбутнє планети. Він сконцентрований на поліпшенні не свого особистого світу, а світу в цілому.

НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ